Szynka świąteczna

Gotowana szynka świąteczna

Surową szynkę wędzoną można kupić na 2 tygodnie przed Świętami i przechować powieszoną w chłodnym, przewiewnym miejscu, zawiniętą luźno w gazę. Przed gotowaniem należy wymoczyć ją przez 2 godz. w zimnej wodzie, po czym krótko obmyć w wodzie gorącej. W sporym garnku zagotować wywar z włoszczyzny (bez kapusty); jeśli mamy, można dodać trochę ziół takich, jak tymianek, liść laurowy, ziele angielskie. Szynkę włożyć do wrzącego wywaru i gotować 2-3 godz. Gdy metalowy szpikulec lub widelec wchodzi miękko w szynkę, jest gotowa. Do całkowitego ostygnięcia należy pozostawić ją w wywarze i wtedy dopiero wyjąć. Szynkę kraje się bardzo ostrym nożem w cienkie plastry i układa na półmisku. Podawać z różnymi zimnymi sosami i sałatkami.

Świąteczna przystawka z szynki

5-6 cienkich plasterków szynki lub kiełbasy szynkowej, szklanka gęstej śmietany (niezbyt kwaśnej), łyżka świeżo utartego chrzanu, trochę soku z cytryny, łyżeczka sproszkowanej żelatyny, sól

Plasterki szynki zwinąć w ruloniki, śmietanę ubić na sztywno (najlepiej w mikserze) dodając chrzan, szczyptę soli i trochę soku z cytryny; pod koniec ubijania dodać namoczoną w odrobinie wrzątku, dokładnie rozpuszczoną żelatynę. Kremem napełnić ruloniki szynki (najlepiej za pomocą cukierniczej szprycy) i ułożyć na przybranym listkami sałaty półmisku.