Sposób uzbecki parzenia herbaty

Sposób uzbecki parzenia herbaty: W Uzbekistanie narodowym napojem jest herbata zielona, którą pije się we wszystkich obwodach i miastach republiki, z wyjątkiem Taszkientu, gdzie głównie używa się herbatę czarną. W celu przyrządzania zielonej herbaty po uzbecku, należy wsypać ją do dobrze ogrzanego czajnika porcelanowego, biorąc 1 łyżeczkę na osobę + 1 łyżeczkę na czajnik. Następnie zalewa się ją niewielką ilością wrzątku (nie więcej niż 1/4 pojemności czajnika) i umieszcza czajnik w strumieniu gorącego powietrza (na przykład w piekarniku), ale nie bezpośrednio na ogniu. Następnie nalewa się wrzątku do połowy objętości naczynia, przykrywa serwetką i polewa wrzątkiem po wierzchu przez 2-3 min. Wówczas dolewa się do 3/4 objętości czajnika, przetrzymuje przez dalsze 3 min. i w końcu dolewa do pełna.

Uzbecy — szczególnie w autonomicznej republice Karakałpackiej — piją również herbatę z pieprzem, miodem i mlekiem, przy czym w tych przypadkach używają herbaty czarnej.

Herbata z pieprzem: Przyrządza się ją jak zwykłą czarną herbatę, dodając na każdą łyżeczkę suchej herbaty 2 ziarenka rozgniecionego czarnego pieprzu.

Herbata z czarnym pieprzem i miodem: Na każdą łyżeczkę czarnej herbaty bierze się 2 łyżeczki miodu i 2-3 ziarenka pieprzu. Cały ten zestaw wrzuca się do czajnika i zaparza w zwykły sposób.