PRZYKŁADOWE JADŁOSPISY DLA RODZIN PRACUJĄCYCH STOŁUJĄCYCH SIĘ W DOMU cz.3

Do jadłospisów wprowadzono wiele potraw łatwych do wykonania i szybko gotujących się jak: kompoty, kisiele, krem z kaszki, najprostsze surówki (sałata zielona, ogórki kiszone, mizeria, sałatka z pomidorów, surówka z rzodkiewek) oraz proste dania z mięsa, ryb, jaj, sera i potrawy półmięsne. Produktem uzupełniającym wartość kaloryczną obiadów jest pieczywo zastępujące w wielu wypadkach dodatki mączne w postaci: kasz, klusek, grzanek, pasztecików itp.

Planowanie jadłospisów dla rodzin pracujących, ze względu na małą ilość czasu jaką rozporządzają, musi w szerokim zakresie uwzględniać organizację zakupów i organizację pracy. Z tego też względu planowanie jadłospisów nie może odbywać się z dnia na dzień, tylko przynajmniej w obrębie kilku dni lub tygodnia (konieczne zmiany mogą dotyczyć dodatków sezonowych, ale nie zasadniczych dań). Układ taki ułatwia rozdzielanie czynności między domowników w obrębie tygodnia (zakupy) i na każdy poszczególny dzień. Gotowanie obiadu w danym dniu powinno już być raczej złożeniem elementów (wykonanych czynności) w całość, np. jadłospis Nr 1 wymaga następującego rozkładu pracy po dokonaniu zakupów:

1) nastawić mleko na zsiadłe dzień naprzód;
2) po przyjściu z pracy przygotować zrazy, osmażyć i postawić do duszenia lub przyrządzić je poprzedniego dnia;
3) oczyścić i opłukać sałatę i zieleninę;
4) obrać i nastawić ziemniaki do gotowania;
5) roztrzepać mleko;.
6) przyrządzić sałatę i posiekać zieleninę;
7) wykończyć zrazy, odlać ziemniaki.

Jadłospis Nr 2:

1) przygotować kisiel owocowy i ostudzić;
2) oczyścić rzodkiewki, oddzielić listki, opłukać;
3) przebrać i opłukać szczypiorek (czynności te można wykonać z rana lub powinni je wykonać domownicy);
4) obrać ziemniaki i nastawić do gotowania;
5) pokrajać rzodkiewki, listki, szczypiorek i przyrządzić surówkę;
6) roztrzepać jaja (pokrajać słoninę);
7) odlać ziemniaki, usmażyć jajecznicę.

Ponieważ kolacje po późno zjedzonym obiedzie przestają być daniem zasadniczym — z tego też względu nie omawiamy ich szczegółowo.

Przy tym systemie żywienia należy podawać pełnowartościowe i sytne pierwsze lub drugie śniadanie, zależnie od warunków jakimi rozporządzamy. Na śniadanie pierwsze lub drugie obok pieczywa ciemnego lub białego powinno występować samo mleko lub pod postacią kawy czy zupy mlecznej, a poza tym dodatek białkowy (ser, jajo, wędlina, mięso) i surowe owoce lub warzywa, np. pomidory, ogórki świeże lub kiszone, chrzan tarty, ćwikła, rzodkiew, szczypiorek, rzodkiewki itp.