Historia kawy

Historia kawy

Historia kawy jest niezwykła. Zalicza się do niej historia sztuki, filozofii, obyczajów, wojen i miłości.
Trzy minione stulecia zaświadczają o jeszcze intensywniejszej integracji, prawie że nierozłącznym, istoty ludzkiej z kawą. Tak naprawdę z trudem jest określić kto się pierwszy ujawnił na ziemi, człowiek czy kawowiec; niektórzy przyznają, że kawowiec był pierwszy.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że określenie “kawa” prawdopodobnie wywodzi się, tak samo jak koniak czy szampan, od określenia obszaru źródła, czyli praojczyzny rośliny kawy, etiopskiej terenu Kaffa.
Odrębna rodzaj etymologii wyrazu “kawa” głosi o jego źródłach w tureckim definicji wina, czyli “qavah” lub “kahve”. Jako że konsumowanie alkoholu ciągle było dla muzułmanów surowo zakazywane, z zapałem oddawali się oni spożyciu kawy, której wpływ uważali za równie pobudzające jak wino. Po jakimś czasie określenie wina została przeniesiona na ten popularny czarny napar.
Ze słów “qavah” ewentualnie “kahve” powstała dodatkowo polska nazwa “kawa”.
Kawa zawiera do dwóch procent kofeiny. Wraz z prostą filiżanką kawy konsumujemy mniej więcej stu pięćdziesięciu miligramów tej substancji. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne i w efekcie funkcjonuje pobudzająco na korę mózgową. napicie się dwóch ewentualnie więcej filiżanek kawy może spowodować skutki takie jak przyspieszenia procesu myślenia, zwiększenia kojarzenia, podniesienia nastroju czy łatwiejszego przyswajania i zapamiętywania liczb, pojęć lub ciągów myślowych.

Kofeina wpływa na smak kawy.
Proces palenia kawy prowadzi do obniżenia zawartości kofeiny. Kawa mocno palona, np. espresso, będzie miała mniej kofeiny niż jasne ziarno kawy kolumbijskiej.
Kawy gastronomiczne niedostępne są w sprzedaży detalicznej. Cechują się najwyższą forma , bogatym aromatem i świetnym smakiem.
Espresso (kawa z ekspresu) – miano metody przyrządzania kawy w wyjątkowym ekspresie, przez przepuszczenie ok. 25-30ml. gorącej (ok. 90ºC) wody pod wysokim ciśnieniem (9 – 15 barów) przez bardzo drobno zmielone ziarna kawowca. Zarówno nazwa uzyskanego w konsekwencji napoju.
Espresso pochodzi z Włoch, gdzie w 1901 roku Luigi Bezzera stworzył pierwszy ekspres do espresso. Był on wprawdzie strukturą bazującą przepływie pary i wody co prowadziło do smakowych zmian ekstraktu. W 1903 roku Bezzera przekazał swój patent Pavoniemu który zmodernizował maszynę i nadał jej światowy popularność. Wciąż jednak pomimo niewielkich modyfikacji technicznych problemem pozostawała kwestia pary która przekształcała smak kawy. Rozwiązał to w 1947 roku Giovani Achille Gaggia który parę zamienił nowym strukturą podgrzewania. Określenie wywaru pochodzi właśnie z Włoch, i wbrew powszechnym opiniom nie ma zależności z szybkością przygotowania, lecz wywodzi się od włoskiego przymiotnika espressivo – wyrazisty, wyraźny.
Espresso jest bardzo atrakcyjna we Włoszech, Hiszpanii, Argentynie, także w krajach południowej Europy. Tam też często (ku zaskoczeniu zagranicznych turystów) uzyskuje się ją po zamówieniu w kawiarni/restauracji po prostu kawy. Ze względu na swój unikatowy smak, Espresso pozyskuje sobie w ostatnich latach zarówno duże uznanie w pozostałych krajach Europy oraz Ameryce.